Szorowarki i zamiatarki do podłóg to niezbędne elementy wyposażenia każdej ekipy odpowiedzialnej za czystość nieruchomości (zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz). Niezależnie więc od tego, czy prowadzisz firmę sprzątającą, która realizuje zlecenia dla klientów zewnętrznych, czy odpowiadasz za wewnętrzny zespół specjalistów – musisz zadbać o jakość i stan narzędzi, z których będą oni korzystać w trakcie pracy. Dzięki temu wykorzystywane urządzenia będą efektywne i wydajne, a ich żywotność wzrośnie kilkukrotnie. Sprawdź, jak zadbać o odpowiednią konserwację przemysłowych szorowarek i zamiatarek do podłóg w profesjonalny sposób.
Podstawowe czynności, o których musisz pamiętać
Zadbaj o czystość sprzętu i regularnie dokonuj przeglądów stanu technicznego. Unikniesz wtedy wielu problemów technicznych, które będą wynikać z zaniedbań lub procesów eksploatacyjnych. Okresowa konserwacja szorowarki lub zamiatarki może mimo wszystko okazać się niewystarczająca. Warto zadbać o maszyny czyszczące przed i po każdym użyciu.
Co robić przed pracą?
Przede wszystkim sprawdź:
-
Stan naładowania akumulatora. Upewnij się, że zamiatarka lub szorowarka jest gotowa do pracy – zwłaszcza jeśli jest to urządzenie akumulatorowe.
-
Rodzaj i stan szczotek lub padów. Jeśli są one zużyte lub ich rodzaj nie jest odpowiednio dostosowany do rodzaju posadzki, może zostać ona zniszczona lub efekt pracy będzie niezadowalający.
-
Stan krawędzi gumy ssawy. Muszą być one solidne i nie mogą pozostawiać żadnych wątpliwości pod kątem swojej sprawności. Krawędzie gumy ssawy wycierają się. Można więc je obrócić, aby wydłużyć ich okres eksploatacji. Gumy ściągające w maszynach szorująco-zbierających Ghibli&Wirbel są 4-stronne.
-
Czystość i napełnienie zbiorników. Nie zaczynaj pracy, gdy zbiornik w dalszym ciągu wypełniony jest brudną wodą. Nawet jeśli nie jest on pełny, o wiele szybciej dojdziesz do tej granicy i w rezultacie będziesz zmuszony przerwać pracę w trakcie jej trwania.
-
Czy osłona stołu roboczego nie jest uszkodzona.
Wszystko zostało sprawdzone i masz pewność, że Twoje narzędzia są gotowe do pracy? Napełnij zatem zbiornik roztworem roboczym w odpowiednim stężeniu. Jeśli maszyna posiada system dozowania detergentu, zbiornik napełnij wodą, a środek czyszczący umieść w odpowiednim miejscu i podłącz do systemu dozowania. Wykorzystuj jedynie środki czyszczące zatwierdzone do mycia maszynowego. Płyny do mycia ręcznego mogą się pienić, a to może spowodować uszkodzenie maszyny. Wysoka jakość produktów chemicznych przyczyni się zarówno do poprawy efektywności, jak i żywotności maszyny czyszczącej.
Co robić po zakończeniu pracy?
-
Opróżnij i wyczyść zbiornik na brudną wodę. Upewnij się przed tym, że urządzenie jest wyłączone.
-
Opróżnij i wypłucz zbiornik z roztworem.
-
Wyjmij i wyczyść filtr zbiornika płynu czyszczącego.
-
Zdemontuj i sprawdź stan padów lub szczotek.
-
Jeśli szczotka lub pad są jeszcze w dobrej kondycji, wyczyść je zgodnie z instrukcją. Jeżeli jednak ich poziom wyeksploatowania sugeruje, że powinny zostać wymienione, należy to zrobić od razu.
-
Wyczyść krawędzie gumy ssawy lub jeśli jest zużyta, obróć ją lub wymień na nową.
-
Wyczyść maszynę. Zamiatarki lub szorowarki do podłóg nie mają skomplikowanej konstrukcji. Wystarczy więc użyć wilgotnej szmatki i uniwersalnego środka do czyszczenia.
-
Jeśli korzystasz z urządzeń akumulatorowych, nie zapomnij naładować baterii.
Pamiętaj o okresowych przeglądach. Często są one wymaganiem producenta i upoważniają do korzystania z gwarancji technicznej. Specjalista podejmujący się realizacji takiego przeglądu dokonuje szczegółowej weryfikacji sprzętu i podzespołów, co z kolei pozwoli o wiele szybciej wyeliminować ewentualne usterki, awarie lub problemy związane z komponentami ulegającymi wyeksploatowaniu.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat konserwacji szorowarek i zamiatarek do podłóg, nim zaczniesz ich regularnie używać? Nasi eksperci z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie pytania podczas profesjonalnie przygotowanych szkoleń i prezentacji. Jako zespół doświadczonych ekspertów zajmujemy się nie tylko dystrybucją sprzętu do sprzątania, ale i organizacją spotkań edukacyjnych, które pozwolą Ci wykorzystać potencjał maszyn czyszczących w bezpieczny sposób – zarówno dla nich, jak i dla użytkowników.